jump to navigation

Online Haritalar Şubat 25, 2007

Posted by Oguzhan (salute) in İnternet.
trackback

Birçoğumuz, dünyayı avucunun içinde döndürmek için Google Earth kullanır. 🙂 Ama eğer, yaklaşık 400 MB civarındaki bu yazılımı indirmeden, internetten de dünyada dolaşabilirsiniz. Elbette aşağıda verdiğim sitelerdeki görüntüler kadar ayrıntılı olmasa da, yine de bu siteler oldukça güzel sonuçlar çıkartıyor. Gelin, bunları inceleyelim…

Google Maps

Google MapsGoogle Maps hizmetine, Google Earth’ün hafifletilmiş versiyonun internetteki hali diyebiliriz. Siteyi ilk açınca, harita tahmin edeceğiniz gibi Amerika’nın üstünde oluyor. Haritanın sol üst köşesindeki ok tuşlarını kullanarak dünyayı çevirebilir, ve +, – işaretleriyle harita üzerinde yakınlaştırma yapabilirsiniz. Daha pratik olarak da haritanın üzerine tıklayarak dünyayı çevirebilirsiniz. 🙂 Tabi ilk durumda, haritada yollardan ve şehir isimlerinden başka birşey görmeniz mümkün değil.  Eğer Google Earth’deki gibi bir deneyim yaşamak isterseniz, haritanın sağ üst köşesindeki Satellite tuşuna tıklamalısınız. Böylelikle harita aynı Google Earth gibi oluyor ve istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz. 😉 Ve yine sağ üst köşedeki Hybird tuşuyla, haritanın üzerine yolları ekleyebiliyorsunuz. Türkiye’deki yollardan ise sadece çok küçük bir kısmı, Google Maps’e dahil edilmiş durumda.

maps.google.com

 Live Maps

London from Live Search  Elbette Microsoft da Google’a karşı boş durmuyor. Sayfa ilk açılınca, Google Maps’dekine çok benzer bir arayüzle karşılaşıyoruz. Yine, haritanın sağ üst köşesinden sayfayı yönetiyoruz. İlk olarak yine sayfa Road, yani yolları gösteren modda açılıyor. Ama Live Maps’de Türkiye’nin yollarına da önem verilmiş durumda. Öyleki, hemen her şehrin, en küçük sokakları bile bu serviste mevcut. Bu yönüyle Live Maps, Google Maps’den daha iyi. Görüntünün, Google Earth’deki gibi olması içinse, haritanın sol üst köşesindeki Aerial tuşuna basarak görüntüyü gerçek kuşbakışına çevirebilirsiniz. Hybird seçeneğiyle de haritaya yolların ve caddelerin isimlerini dahil edebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki arama butonuna, kuşbakışı görmek istediğiniz yerin ismini yazarak bu yeri bulabilirsiniz. Soldaki panelle, çeşitli alışveriş mekanlarını, turistik yerleri ve restorantları aramanız mümkün.

Live Maps’de kullanışlı olan bir özellikle 3D özelliği. Yani yine haritanın sol ğst köşesindeki 3D tuşunu kullanarak görmek istediğiniz yerin 3 boyutlu halini görebilirsiniz. Tabi bu özellik şimdilik Amerika için geçerli.

maps.live.com

Yahoo! Local Maps

Yahoo! Local MapsBir diğer harita hizmeti veren de Yahoo!. Yahoo! Local Maps’i açınca kısa yükleme süresiyle karşılaşıyoruz. Ardından aynı Google Maps’deki gibi bir arayüzle karşılaşıyoruz. Sol üst köşeden yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabileceğimiz gibi, sağ üst köşedeki Satellitetuşuyla gerçek görünüm elde ediyoruz. Ve Hybird tuşuyla da yolları harita üzerine ekleyebiliyoruz. Türkiye’nin yollarına Yahoo! da önem vermiş gözüküyor çünkü birçok anayolu Yahoo! Locall Maps’de görebiliyoruz. Ayrıca bu hizmetle istediğiniz bir görüntünün çıktısını da alabilirsiniz.

maps.yahoo.com

Reklamlar

Yorumlar»

1. dogu - Mart 12, 2007

Bu sitenizden yararlanmak istiyorum.basarilarinizin devamini diler,saygilar sunarim.

2. salute - Mart 12, 2007

@dogu, elbette her zaman sitemizden yararlanabilirsiniz. 😉


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s