jump to navigation

Online Virus Tarayıcılar Şubat 11, 2007

Posted by Oguzhan (salute) in Yazılımlar.
trackback

Bildiğiniz üzere piyasada birçok anti-virus programı bulunmakta. Bunlardan başlıcalarını; Kaspersky, Norton, NOD32, Avast!, AVG Anti-Virus kabul edebiliriz. Tabiki sistemi kasmasın diye anti-virus programlarından birden çok yüklemeyebilirsiniz. Zaten birden fazla yüklemek pek de akıllıca olmaz. Ama kullandığınız anti-virus programının dışında başka bir anti-virus programını denemek de isteyebilirsiniz. Bunun için illaki o anti-virus programını yüklemeniz gerekmez. Online olarak denemek istediğiniz anti-virus programının başarısına bakabilirsiniz. Şimdi bunları inceleyelim:

Kaspersky Online Scanner

KasperskyKaspersky, her zamanki başarısını online olarak da gösteriyor. Şuan, online olarak bilgisayardaki virüsleri taramada yine Kaspersky birinciliğini kaptırmıyor. Aşağıdaki adresten Kaspersky Online Scanner’a girdikten sonra sözleşmeyi kabul edip, Accept tuşuna basıyoruz. Ardından Kaspersky Online Scanner arayüzünü göreceksiniz. Bu andan sonra Kaspersky, size yüklemeniz için tarayıcınıza çok küçük bir eklenti kuruyor. Bu küçük eklentiyi kurduktan sonra Kaspersky bilgisayarınızı taramaya başlıyor. Unutmadan söyleyeyim, bu online tarayıcı ActiveX kontrolüne ihtiyaç duyuyor. Neyse, 🙂 tarama bitince bulduğu virüslerin konumunu ve adını size bildiriyor. Bulduğu virüsleri silmiyor ama size virüsleri kendiniz silmeniz için virüslerin konumunu söylüyor. Bu belki eksi bir özellik ama virüsleri bulmada yine çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki adresten Kaspersky Online Scanner’ı açabilirsiniz.

http://www.kaspersky.com/kos/eng/partner/default/kavwebscan.html

McAfee Free Scan

McAfeeMcAfee de başarılı bulduğumuz ve belirli bir başarısı bulunan bir anti-virus yazılımı. McAfee Free Scan’de, Kasperky’de olduğu gibi ilk açtığımızda karşımıza sözleşme çıkıyor. Onaylıyorsanız Scan tuşuna basarak devam edebilirsiniz. Ardından Kaspersky’de olduğu gibi bu da ActiveX kontrolüne ihtiyaç duyuyor. ActiveX kontrolünü etkinleştirdikten sonra biraz beklemeniz gerekiyor. Ardından McAfee’nin tarayıcı arayüzüyle karşılaşacaksınız. McAfee’de Kaspersky’de olduğu gibi eklenti yüklenmiyor. Bu işlemlerden sonra taratmak istediğimiz bölümü seöiyoruz. McAfee bu bölümleri, Belgelerim, C sürücüsü ve Windows dosyaları olarak üçe ayırmış. Bunlardan birini seçip taratmaya başlıyoruz. Bulunan virüsler şuan için silinmiyor.

http://uk.mcafee.com/root/mfs/default.asp?cid=16943

Trend Micro

Trend MicroTrend Micro, yine başarılı işler çıkaran bir uygulama ile bilgisayarınızı online olarak tarayabilirsiniz. Aşağıdaki adrese girdikten sonra sözleşmeyi kabul ediyorsanız, kutucuğa işaretleyip Launch HoseCall seçeneğini tıklıyoruz. Ardından gelecek sayfada Next deyip ilerliyoruz. Ve Starting HouseCall deyip başlıyoruz virüsleri taramaya. 🙂 Tarama bittikten sonra bulunan virüsler, solucanlar, TrendMicro tarafından bilgisayarınızdan temizleniyor. Bu da güzel bir özellik tabi. 🙂

http://housecall65.trendmicro.com/

Symantec Security Check

SymantecSymantec firması da, başka bir online tarama hizmeti sunan bir site. Meşhur Norton Anti-Virus programının yapımcısı olan firma, online taramada başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Online tarayıcıyı açtıktan sonra karşınıza iki seçenek gelecek. Bunlardan ilki Security Scan. Bu seçenek bilgisayarınızın tehdit altında olup olmadığına bakıyor. İkinci seçenekse Virus Detection. Bu ise tahmin edeceğiniz üzere bilgisayarınızdaki virüsleri tarıyor. Biz ikinci seçeneği tıklayıp ilerliyoruz. Daha sonra siz isterseniz birinci seçeneği de deneyebilirsiniz. Virus Detection’ı seçtikten sonra karşımıza gelecek sayfada sözleşmeyi kabul ediyorsanız, I Accept deyip devam edebiliriz. Ardından gelecek sayfada da Gizlilik Politikası hakkında bilgi veriyor. Aynı fikirdeyseniz I consent deyip devam ediyoruz. Sonraki adımda ActiveX kontrolü yüklenecek. ActiveX yüklenmesi biraz uzun sürebilir. Ardından da virüsler taranıyor. 🙂 Trend Micro bulduğu virüsleri silme özelliği sebebiyle tercih edilebilir.

http://security.symantec.com/sscv6/home.asp?langid=ie&venid=sym&plfid=23&pkj=VZMTMQCKMRKRFPECDME

Not: Bu online tarayıcıların çoğu, Internet Explorer istiyor. Bu yüzden bu servislerden yararlanacaksanız bu işlemi Internet Explorer ile yapmalısınız.

Ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. İnşallah bu servisler işinize yarar.

Reklamlar

Yorumlar»

1. ilteriş mutlu - Aralık 9, 2008

paylaşım için teşekkürler

2. neron - Ocak 25, 2009

sağol emeğine sağlık …


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s