jump to navigation

PARDUS 2007 huzurlarınızda Ocak 3, 2007

Posted by Oguzhan (salute) in İşletim Sistemleri.
trackback

PARDUS, çıkalı yaklaşık 1 yıl olan, yerli işletim sistemizi ilk görünce, gerçekten Türklerin de bu alanda bir söz sahibi olacağını düşündüm. İnşallah da öyle olur. Ve 2007 yılına girmemizle birlikte PARDUS 2007 sürümü piyasaya çıktı. Bu sürümle birlikte elbette değişikler mevcut. PARDUS’un resmi sitesinde değişikler şu şekilde açıklanmış:

* Kolay kurulum: Pardus 1.0’dan sonra hayli yeteneklenen YALI ve Kaptan Masaüstü sayesinde Pardus 2007’yi kurmak çok daha kolay.

* Yeni ve güncel yazılımlar: Kurulum CD’si ile 641 yazılım paketi geliyor, 1000’i aşkın diğerleri de internetten indirileblir durumda. Pardus 1.0’dan bu yana 700’ü aşkın yeni yazılım Pardus paket deposunda yerini aldı… 

* Küçük paketler, hızlı güncelleme: Pardus paket yöneticisi PiSi’de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar… 

Paket yöneticisi: PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı….. 

Hızlı açılış: Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor…. 

* Hata düzeltmeleri: Pardus 1.0’dan bu yana 1700’e yakın hata giderildi… 

Diğer iyileştirmeler: USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca), yeni ağ yöneticisi, Tulliana simge setine eklenen yeni semboller, …

 Ayrıca PARDUS’un boyutu 676 MB civarında.

Unutmadan, 🙂 PARDUS 2007’yi FTP ile indirmek için burayı tıklamanız yeterlidir. Çalışan CD’yi indirmek içinse burayı tıklamanız gerekmektedir.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s